Biustonosz sportowy to nieodłączna część fitnessowej garderoby!. Temat być może banalny, jednak wiele kobiet nie wie jakie konsekwencje dla kondycji piersi i kręgosłupa może przynieść źle dopasowany biustonosz.
Jak dobrać model dla siebie? Na co zwrócić uwagę? Jak dbać o piersi stosując konkretne ćwiczenia wzmacniające/rozciągające?. Zapraszam do lektury!.
Każda z Nas przed rozpoczęciem aktywności ruchowej powinna dobrać właściwy rozmiar biustonosza sportowego. Tylko odpowiednio dopasowany stanik zapobiegnie uszkodzeniu
i deformacji piersi. Być może już jesteś ofiarą bolesnych otarć, a poważnych konsekwencji złej jakości garderoby może być więcej.
Piersi nie mają mięśni, które chroniłyby je przed wysiłkiem. Zbudowane są ze skóry oraz sieci pasm tkanki łącznej, zwanych więzadłami Coopera, które w wyniku intensywnych ruchów, ulegają rozciągnięciu. W konsekwencji biust traci jędrność i elastyczność, staje się obwisły, a w skrajnych przypadkach nawet zdeformowany. Jest to proces nieodwracalny, ponieważ wcześniej rozciągnięta tkanka nie wróci już do naturalnego kształtu. Oprócz zniekształceń piersi źle dobrany biustonosz sportowy może doprowadzić do bólów głowy, pleców czy kręgosłupa. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego piersi poruszają się z różną intensywnością i częstotliwością. W czasie biegu biust unosi się przy każdym kroku o 9 cm, oznacza to, że krótki bieg na 1 km to 84 cm dla piersi.
Podstawową funkcją biustonosza sportowego jest unieruchomienie biustu, by zmniejszyć ryzyko wstrząsów i przeciążeń podczas wysiłku fizycznego. Według badań Uniwersytetu Portsmouth, podtrzymujący biustonosz sportowy amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu o 74 procent, podczas gdy zwykły biustonosz jedynie o 38 procent. Biustonosz sportowy dobieramy dokładnie tak jak biustonosz na co dzień. Najważniejsze zasady to ścisły obwód, dobrze dopasowana miseczka i wyregulowane ramiączka.
Stanik powinien być wysoko zabudowany, ponieważ jego podstawowym celem jest ochrona biustu – ma działać jak zbroja i zabezpieczać piersi. Dodatkowo pozwala wymodelować i nadać właściwy kształt piersią, minimalizując ryzyko oparzeń czy otarć. Gruby materiał zapewnia stabilizację bardzo dobrze absorbując wilgoć, jednocześnie umożliwiając dopływ powietrza i efektywne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Nowoczesne włókna materiałów znacznie szybciej chłoną wilgoć o odsysają wilgoć z ciała i transportują ją na zewnątrz materiału, gdzie ulega odparowaniu.
To bardzo ważna cecha dzięki której czujemy się komfortowo mając suchą skórę.
Jak dobrać biustonosz sportowy?
W pierwszej kolejności należy dopasować biustonosz sportowy do rozmiaru biustu, by mieć pewność, że piersi będą w nim bezpieczne.
Od czego zacząć?
1) Zmierz ciasno obwód pod biustem następnie zaokrąglij pomiar w dół do obwodu w skali
co 5 cm, odejmij od wyliczonej wartości 5 cm – w ten sposób otrzymasz poprawnie obliczony obwód w centymetrach. Pomimo tego, że obwód wydaje się za ciasny daje to gwarancję, że stanik będzie właściwie przylegał, nie zsunie się. Zwróć uwagę na pas biustonosza, który nie może być za ciasny, ani unosić się ku górze. Od niego zależy stabilność i podtrzymanie piersi podczas treningu.
2) Ustal obwód w biuście mierząc piersi w najszerszym miejscu luźno.
3) Ustalić wielkość miseczki
Jest ona różnicą obwodu w biuście i pod biustem. Odejmij drugi wymiar od pierwszego i odczytaj rozmiar miseczki, korzystając z tabelki internetowej lub z pomocy specjalisty. Następnie zwróć uwagę, czy biust nie jest zbyt mocno ściśnięty, w całości mieści się w miseczkach, nie wychodzi poza górną krawędź lub pod pachą. A także, czy koniec fiszbinu wskazuje środek pachy – nie jest na biuście, ani za nim.
Odpowiednio wyreguluj też ramiączka, tak by można je było rozciągnąć na wysokość
ok. 1-2 centymetrów. A jeśli czujesz, że mimo regulowania ramiączka nadal są za luźne i biust opada, winna jest źle dobrana miseczka.
Sprawdź tył i zapięcie biustonosza – wybierz model z tradycyjnym zapięciem na haftki lub wkładany przez głowę, tak aby nie krępował ruchów i zapewniał wystarczające dopasowanie do ciała. Po wybraniu biustonosza zrób test np.: klika pajacyków, skłonów w bok oraz w przód.
Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort podczas tych ćwiczeń, np. piersi zbytnio się poruszają, biustonosz odstaje lub uwiera czy wbija się zbyt mocno w ciało, wybierz inny rozmiar lub model.
Podział biustonoszów:
– biustonosze kompresyjne ( dla kobiet z małym biustem A/B, model ten dociska piersi do klatki piersiowej tworząc jedną całość, pozwala unieruchomić biust, ochronić go przed drganiami),
– biustonosze sportowe z dzielonym miseczkami (dla kobiet z większym biustem niż A/B, oddziela obie piersi od siebie, każdą z nich osobno przyciska do ciała zmniejszając ich ruchu),
– biustonosze z oddzielnymi miseczkami i regulacją (przeznaczone dla kobiet z obfitym biustem, działają na takiej zasadzie jak biustonosz z oddzielonymi miseczkami – dzięki regulacji można jeszcze bardziej dopasować go do własnych potrzeb).
Jakie cechy ma spełnić biustonosz sportowy?
– idealne dopasowanie (materiał ma przylegać do ciała, by poprzez użytkowanie nie uległ rozciągnięciu, przydatna jest opcja regulacji stanika gdy schudniesz).
– właściwe podtrzymanie ( przy intensywnym ruchu np. biegu biust ma być w 100% chroniony przed podskakiwaniem).
– wygoda w użytkowaniu (dobry sportowy stanik nie może powodować ran i odparzeń, pasek pod biustem, ramiączka , miseczki: wszystko to ma być wykonane solidnie, ale i obszyte miękkim materiałem, zapięcia również powinny zawierać systemy, które chronią ciało przed obtarciami).
Dobrze leżący biustonosz powinien ciasno przylegać i podtrzymywać biust w trakcie podskoków, a jednocześnie być wygodny. Taśma pod biustem nie może przesuwać się w górę podczas podnoszenia rąk, a piersi powinny całe mieścić się w miseczkach i nie tworzyć wokół nieestetycznych wybrzuszeń. Doskonale dopasowany biustonosz ma sprawić, że poczujesz się w nim, jakbyś w ogóle nie miała biustu. Jednym słowem, ma być twoją drugą skórą.
Nieważne czy uprawiacie sport wyczynowo czy rekreacyjnie, koniecznie noście dopasowane profesjonalne biustonosze sportowe, by aktywność fizyczna nie okazała się katastrofą dla waszego biustu.
Jeśli chcesz by Twój biust był jędrny, zwróć uwagę na wzmacnianie klatki piersiowej, grzbietu, ramion oraz mięśni brzucha, z uwzględnieniem pozycji rozciągających.
Tylko właściwie skomponowany trening pozwoli Ci osiągną wymarzone efekty.
Poniżej 2 podstawowe ćwiczenia. Jeśli nie jesteś pewien czy wykonujesz je właściwie zapraszam do formularza kontaktowego na mojej stronie.
P.w. podpór przodem.
Ruch: utrzymaj pozycję przez maksymalną ilość czasu do zmęczenia mięśniowego z napięciem głębokich mięśni „centrum”, pośladków i grzbietu.
Oddychaj naturalnie.
P.w. siad klęczny rozkroczny
Ruch: opadnij klatką piersiową w dół w stronę podłoża, poczuj rozciąganie w okolicach pach i przedniej ściany klatki piersiowej.